tiistai 18. helmikuuta 2025

Mademoiselle Coco ja rakkauden tuoksu

Michelle Marly on saksalainen kirjailija, joka kasvoi, muodin, elokuvan ja musiikin maailmassa. Hän saikin sitten toimeksiannon kirjoittaa kirja Coco Chanelista. Näin syntyi kirja Mademoiselle Coco ja rakkauden tuoksu. Kirja naisesta - muotimaailman ikonista, joka loi kaikkien aikojen menestyneimmän parfyymin Chanel No 5.

Coco Chanel oli tyylitaituri. Hänen vaatteensa saivat suurta ihailua osakseen. Näin syntyi menestyvä muotitalo.

Elämä näyttää kuitenkin traagisen puolensa Cocolle kun hänen suuri rakkautensa Boy Capel menehtyy auto-onnettomuudessa. Asia musertaa Cocon. Hänen mielestään ilman Boyta ei millään ollut elämässä enää mitään väliä.

Coco muistelee, mitä hän puhui viimeisen kerran Boyn kanssa. He keskustelivat liiketoiminnasta liittyen hajuveteen. Näin Coco haluaa luoda parfyymin joka kunnioittaa hänen rakkauttaan Boyta kohtaan. Näin alkaa Chanel No 5 tarina. Matka ei ollut helppo, mutta erittäin kiehtova. Kirjailija Michelle Marlyllä on taitoa vangita lukijansa tarinaan mukaan. Kirja onkin käännetty yli 20 kielelle.

Naisella, joka ei käytä hajuvettä, ei ole tulevaisuutta

-Coco Chanel-

Gabrielle Coco Chanel 1883-1971 pysyi naimattomana koko elämänsä, mutta hän seurusteli menestyneitten merkittävien miesten kanssa.

Oma lempituoksuni on ollut jo vuosia Coco Chanelin Mademoiselle


 " Voit olla upea kolmikymppisenä, hurmaava nelikymppisenä ja vastustamaton koko loppuelämäsi".
-Coco Chanel

Kiitos Sitruunakustannus


Oikein mukavaa helmikuuta <3 Kiva kun tuo aurinko välillä pilkahtelee, kevättä kohti mennään.


lauantai 15. helmikuuta 2025

Hyvää ystävänpäivää

 

 

            Hyvää ystävänpäivää <3

(Lataus ongelmia eilen, joten toivotus näin päivän myöhässä)

tiistai 11. helmikuuta 2025

Se saattaa olla ihminen

Kirjailija Marjo Niemen romaaniin pohjautuva ja Anni Jaansoon ohjaama Se saattaa olla ihminen sai Ensi-iltansa Ryhmäteatterissa (Helsinginkatu 25)  8. helmikuuta.

   Kuva Mitro Härkönen

Näytelmä alkoi pienellä hämmennyksellä ja ihmetykselläkin. Näyttelijät nimittäin pukeutuivat rooliasuihinsa ja tekivät viimeiset maskeeraukset ensimmäisen penkkirivin edessä.

Elli istui jo kolmatta tuntia sairaalan päivystyksessä naama mutaisena ja käsi verellä seuranaan edesmenneen ystävänsä Sonjan veli Sami. Elli oli pudonnut Sonjan hautajaisissa hautaan. 

Kuva Mitro Härkönen


Kuva Mitro Härkönen

Elli luo mielessään henkilöitä ja alkaa kirjoittamaan. Todellisuus ja fiktio kulkevat käsi kädessä. 

Elli yrittää myös selvittää asioita Sonjan rikkaitten sukulaisten kanssa ja joutuu palaamaan myös järkyttävään lapsuuteensa.

Salaisuuksia paljastuu. 

Ellin luomat henkilöt sujahtavat taidokkaasti reaalimaailmaan. Lakkautettavan mielisairaalan psykiatri Mauri, joka rakastaa runoutta, mutta hänet on määrätty kirjoittamaan sairaalan historiikki. Maurin toimisto on puinen soutuvene. Mauri hoitaa merenrannalta löytynyttä Mariaa joka on menettänyt muistinsa. Punaisiin pukeutunut poliisi Jauhonen tutkii Ellin ystävän Sonjan kuolemaa.

Näytelmässä puhe- ja musiikki vuorottelevat. Näyttelijät soittavat kitaraa, koskettimia, melodicaa ja pihisihän siellä haitarikin.

"Ole varovainen, siinä ohimolla sijaitsee kohta, joka vaurioituessaan muuttaa ihmistä. Ja muutos on pelottava asia.”

Ryhmäteatterissa näytellään niin että se vie syvälle mielen sopukoihin. Kiitos ja syvä kumarrus <3

Käsikirjoitus: Marjo Niemi

Ohjaus: Anna Jaanisoo

Rooleissa: Minna Suuronen, Robin Svartström, Annimaria Fabritius, Anssi Niemi, Laura Rämä

Dramaturgi Rasmus Arikka

Lavastussuunnittelu K.Rasila

Valosuunnittelu Ville Mäkelä

Äänisuunnittelu Jussi Kärkkäinen

Pukusuunnittelu Hilla Ruuska

Kesto 2 t 20 min sisältäen väliajan

Kiitokset Ryhmäteatteri kutsuvieraslipuista

torstai 6. helmikuuta 2025

Eikä yksikään pelastunut

Helsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämöllä Hämeentie 2 esitetään Rikosten kuningattaren Agatha Christien klassikkodekkaria Eikä yksikään pelastunut. Dekkaria on ylistetty Christien parhaaksi.

10 ennestään toisilleen tuntematonta henkilöä kutsutaan vierailemaan salamyhkäiselle saarelle. Kun seurue saapuu paikalle, he huomaavatkin ettei isäntä olekaan vielä saapunut. Takan reunalta löytyy 10 sotilaspatsasta sekä loru kymmenestä sotilaspojasta. Lorussa jokainen sotilaspoika kuolee yksi kerrallaan.

"Kävi kymmenen pientä sotilaspoikaa yhdessä pöytähän vaan yksi ruokaan tukehtui, on jäljellä yhdeksän..."

Tarinan alkupuolella gramofonissa soi äänilevy, jossa syytetään jokaista vierasta murhasta. Kaikki yrittävät  selvittää asiaa toisilleen itselleen parhain päin. Menneisyyden kipuilu välittyy katsomoon. Sitten tapahtuukin murha toinen toisen perään.






Kuvat Helsingin Kaupunginteatterin kuvagalleriasta

Tämä trilleri pitää otteessaan jokaisen hetken. Henkilöitä on paljon, joten valppaana saakin olla. Äänitehosteet ja musiikki tuovat kohtauksiin lisää jännitystä. Jännittävässä tunnelmassa välillä verhotkin sulkeutuvat.
  Lavastus ja puvustus ovat 1930-luvulta ja kuvaavatkin hyvin aikaa jolloin Agatha Christie kirjoitti tämän dekkarin. Dekkari on julkaistu ensin nimellä Eikä yksikään pelastunut ja 1960-luvulla nimeksi muutettiin Kymmenen pientä neekeripoikaa ja 2000-luvulla alkuperäinen nimi otettiin takaisin.

Näyttelijä suoritukset olivat hienoja. He jotenkin vain loksahtivat rooliinsa ja olivat juuri oikein siinä, mitä he tekivät. Tuttujen näyttelijöiden joukossa oli uudempaakin näyttelijäkaartia.

Käsikirjoitus
Agatha Christie

Suomennos Aino Piirola
Ohjaus Sakari Hokkanen
Lavastus Katariina Kirjavainen
Pukusuunnittelu Elina Kolehmainen
Sävellys ja äänisuunnittelu Aleksi Saura
Valosuunnittelu Petteri Heiskanen
Naamioinnin suunnittelu Jaana Nykänen
Dramaturgi Sanna Niemeläinen

Rooleissa:

Thomas Rogers Pertti Koivula
Ethel Rogers Kaisa Torkkel
Fred Narracott Juha Jokela
Vera Claythorne Anna Ackerman
Philip Lombard Mikko Virtanen
Anthony Marston Jesse Gyllenbögel
William Blore Santeri Kinnunen
Kenraali Mackenzie Jari Pehkonen
Emily Brent Heidi Herala
Sir Lawrence Wargrave Arttu Kapulainen
Tohtori Armstrong Jouko Klemettilä
      
Näytelmän aikana jännityksen kylmänväreet kulkivat selkää pitkin ja hyytävä tunnelma oli käsinkosketeltavaa.

 Loppuratkaisun suhteen yleisöä pyydettiin pitämään se salassa. Ulkopuolisia ei saarella ollut joten murhaaja oli joku vieraista.



      Väliaikatarjoilukin oli ihan jees!

Tuhat kiitosta lipuista Helsingin Kaupunginteatteri

Esitystä ei suositella alle 12-vuotiaille