Kuva Kansallisteatteri
Näytelmän on ohjannut ja sovittanut Lauri Maijala. Tämä on Maijalan ensimmäinen ohjaus Kansallisteatterille. Näytelmä on hengästyttävä aivan hurjasti tapahtuu mutta punainen lanka säilyy ja kokonaisuus pysyy kasassa. Maijala onnistuu luomaan tarinasta ajankohtaisen, moni asia sopii tähän nykypäivänkin menoon.
Näytelmässä on vahva tunnelma. Lavastus, valosuunnittelu, äänimaailma ja musiikki ovat vaikuttavia. Näyttämöllä tapahtuu koko ajan henkilöt ja roolit vaihtuvat tiuhaan tahtiin mutta näyttelijät tekevät saumatonta yhteistyötä.
Näytelmän kesto on 3 h 40 min sisältäen kaksi väliaikaa
Täällä Pohjantähden alla sai Ensi-iltansa 24.9.2025
Itselläni oli mahdollisuus nähdä ensimmäinen näytös. Lauri Maijala tiivisti hienosti teoksen yhteen iltaan ja minä tämän blogikirjoituksen muutamaan kappaleeseen :)
Kurkkasin tuossa Kansallisteatterin sivuille, niin loppuunmyytyjä esityksiä näytti olevan jo aika paljon.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.