Michelle Marly on saksalainen kirjailija, joka kasvoi, muodin, elokuvan ja musiikin maailmassa. Hän saikin sitten toimeksiannon kirjoittaa kirja Coco Chanelista. Näin syntyi kirja Mademoiselle Coco ja rakkauden tuoksu. Kirja naisesta - muotimaailman ikonista, joka loi kaikkien aikojen menestyneimmän parfyymin Chanel No 5.
Coco Chanel oli tyylitaituri. Hänen vaatteensa saivat suurta ihailua osakseen. Näin syntyi menestyvä muotitalo.
Elämä näyttää kuitenkin traagisen puolensa Cocolle kun hänen suuri rakkautensa Boy Capel menehtyy auto-onnettomuudessa. Asia musertaa Cocon. Hänen mielestään ilman Boyta ei millään ollut elämässä enää mitään väliä.
Coco muistelee, mitä hän puhui viimeisen kerran Boyn kanssa. He keskustelivat liiketoiminnasta liittyen hajuveteen. Näin Coco haluaa luoda parfyymin joka kunnioittaa hänen rakkauttaan Boyta kohtaan. Näin alkaa Chanel No 5 tarina. Matka ei ollut helppo, mutta erittäin kiehtova. Kirjailija Michelle Marlyllä on taitoa vangita lukijansa tarinaan mukaan. Kirja onkin käännetty yli 20 kielelle.
Naisella, joka ei käytä hajuvettä, ei ole tulevaisuutta
-Coco Chanel-
Gabrielle Coco Chanel 1883-1971 pysyi naimattomana koko elämänsä, mutta hän seurusteli menestyneitten merkittävien miesten kanssa.
Oma lempituoksuni on ollut jo vuosia Coco Chanelin Mademoiselle
Kiitos Sitruunakustannus
Oikein mukavaa helmikuuta <3 Kiva kun tuo aurinko välillä pilkahtelee, kevättä kohti mennään.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.